Kérdezz-Felelek

Kezdőlap // Kérdezz-Felelek
  • Kedves Doktor úr!
    Régóta ebben szenvedek,próbáltam gyógyszeres kezeléssel és voltam már ki viszgáláson is de semmi komoly bajom nincs.Már sok módszert próbáltam de nem segített,kérem segitsen.

    Alexandra

    A válaszomat a következő levelére reagálva küldtem el.

    Dr. Sándor György
  • Tisztelt Cím!
    8 éves kislányomnál Giggle inkontinenciát diagnosztizáltak a Pécsi Gyermekgyógyászati Klinikán a Csecsemő és gyermek ambulancián (Nephrológia). A szakorvos urodinámiás vizsgálatot, majd a Vizelési Tréning Programban való részvételt javasolt. Tudom mivel jár ez a speciális vizsgálat (urodinámiás) – katéterrel – melyet szerettem volna elkerülni a lányomnál. Nagyon aggódom, hogy hogy viselné a vizsgálatot, illetve az lenne a kérdésem, hogy biztosan kell e ez a vizsgálat ahhoz hogy a vizelési tréning programban részt tudjunk venni. Vagy a kettő vizsgálat/tréning egymástól független? Jelentkezhetünk csak a vizelési tréning programba az urodinámiás vizsgálat elvégzése nélkül is? Ha igen, akkor ez hogy zajlik? Köszönettel: Kiss Petronella

    Kiss Petronella

    Kedves Anyuka!

    A Giggle inkontinencia egyenlőre egy vélemény a klinikai adatok, kórtörténet alapján. Amennyiben javasolták a vizsgálat elvégzését azt biztosan alapos in dokkal tették. Lányok esetében a rövid húgycső miatt a katéterezés minimális kellemetlenséggel jár, képzett, gyakorlattal rendelkező szakember végzi így a megterheléssel elenyésző  a gyermek számára. Kizárólag a pontos kóroki háttér tisztázását követően lehet hatékony a Vizelési Tréning Programot.
    Dr. Oberritter Zsolt PhD
  • 11 éves fiam középsúlyos értelmi sérült (genetikai anyagcserezavar betegsége van – SLO szindróma). Vizelettartásra vonatkozóan évek óta szobatiszta, nem visel soha pelenkát. A székletürítés sajnos egy más tészta, azzal csak kisebb és átmeneti sikereink voltak. A szindrómájából fakadóan lassabb a bélmozgása, babakora óta székrekedéses, ritkábban ürít székletet, mint mások, és az is nagyon száraz, darabos. Sajnos a wc-re ülés mumus nála, ezért átmeneti megoldásként a pelenka stratégiát igyekszünk jrlenleg nagyobb elánnal alkalmazni, melynek lényege, hogy szóljon, ha úgy érzi megjött az ihlet, feltesszük a pelenkát, amikor kell, és csak akkor. Ennek következmenyeként azt vettük észre, hogy tartogatja a székletet, ami az eddiginél is extrémebb székrekedéshez vezetett az utóbbi hónapokban: 4-5 naponta ürített sokszor csak kúp segítségével irreálisan hatalmas mennyiségű kemény, száraz és darabos székletet. Ezzel párhuzamosan, vagy talán már kicsit korábban vizelet tartási zavarok is jelentkeztek. Eleinte csak időnként vesztett akaratlanul vizeletet, néha csak cseppeket, sokszor azonban olyan mennyiségeket is, mely miatt át is kellett már öltöztetni. Jelenleg ott tartunk, hogy a székrekedést igyekszünk kezelni, most sincs minden nap ürítés, de legalább nem száraz, kemény. A vizeletelszivárgás viszont semmit nem javult, sőt meglátásunk szerint csak rosszabb lett. Mostanra gyakorlatilag minden nap legalább 1x lassan elfolyik akaratlanul a vizelete. Nem tudjuk igazán semmihez kötni, hogy mitől függ. Otthoni körmyezetben nagyon ritkán fordul elő, de ha pl. kivisszük a hűvös levegőre és pl. hintázik (csapja a levegő), akkor biztosan elfolyat. Gondoltunk arra is, hogy valahogy más a hőérzete, szindrómás gyermek lévén sok minden másképp működik nála, és talán fázik alulról. De jól (már túlzott) beöltöztetés esetén is sajnos meg tud történni. Éjszaka viszont mindig száraz, azt nem érinti ez a vizelet tartási zavat.

    Kérdésem lenne, hogy Önök mit gondolnak, mi okozhatja ezt a zavart a fiamnál? Lehetséges, hogy a tartósan fennálló székrekedés okozott egy érzékelési, beidegzési zavart? Illetve merre haladjunk tovább olyan vizsgálatokra szakrendelésekre, ahol figyelembe tudják venni, hogy a fiam értelmi fogyatékossága okán korlátozottan együttműködő?

    Hasi ultrahang vizsgálata lesz a jövőhéten. Nefrológushoz nem tudom, hogy mikor tudunk bejutni. Bármilyen ötletnek, tanácsnak nagyon örülünk!

    Nagyon köszönöm megtisztelő válaszukat.

    Timi

    Tímea

    Üdvözlöm!

    A Smith-Lemli-Opitz szindróma jellemző tünetei között a bélműködési zavarok és a székrekedés is szerepelnek és ahogy leírta, ezzel a problémával már hosszabb ideje küzdenek. Történtek vizsgálatok a bél motilitási zavar (Hirschprung-betegség) kizárására?Használtak/használnak székletlazítót (laxans – pl. Moxalole, Dulcosoft) vagy a bélmozgást serkentő készítményt (pl. Dulcolax) a megfelelő gyakoriságú bélmozgások támogatására? Történt már a most tervezett előtt hasi ultrahang vizsgálat, észleltek a veséken vagy a húgyutakon eltérést, fejlődési rendellenességet, ami a vizeletelvezető rendszert érintette? Ellenőrizték a vesefunkciókat, mérték a naponta ürített vizelet mennyiséget, az alkalmanként ürített vizeletfrakciókat (vizelési profil)? Volt vizeletfertőzése?

    A székrekedés önmagában okozhat olyan húgyhólyag működési zavarokat, melyek végül akaratlan vizeletvesztéshez (inkontinencia) vezethetnek. A leírtak és az SLO tünetegyüttes alapján ezért a legfontosabbnak a székrekedés hátterének részletes vizsgálatát és a székrekedés megfelelő kezelését tartom. A vizelet inkontinencia és a székrekedés együttes előfordulása esetén mindig a székletrendezés az első teendő. Szükséges még a vesék és a húgyutak részletes ultrahang vizsgálata telt és üres hólyag mellett (ha eddig nem történt meg) és vizeletvizsgálat, baktérium tenyésztés is a vizeletfertőzés kizárására, mivel a székrekedés hajlamosíthat vizeletfertőzésre is. Fontos a megfelelő folyadékbevitel és a gyakori, 2-3 óránkénti vizeletürítés. Ha ebben sikerül rendszerességet kialakítani, az már önmagában sokat segíthet a vizeletvesztés megelőzésében.

    A javaslatomat a rendelkezésre álló információk alapján írtam, nagy valószínűséggel a gyermeke orvosi gondozása során ezeknek a vizsgálatoknak a többsége már megtörtént. A genetikai háttér alapján mindenképpen felmerül a szervi működési zavar gyanúja, elsősorban a bélműködésben, de érintett lehet a vese és a vizeletkiválasztó/elvezető rendszer is. Ezek vizsgálata és az eltérések kezelése az elsődleges a tünetek kontrolljában. A gyermeke szakorvosi gondozását végző kollégával kell egyeztetnie ezekről a kérdésekről és a vizsgálati lehetőségekről. A jelenlegi helyzetben, a háttér pontos ismerete nélkül a Vizelési Tréning Programban kezeléssel nem tudunk segíteni, de ha ezt kéri, akkor a kivizsgálással kapcsolatos irányításban, tanácsadásban igen. Kérem, hogy jelezzen vissza, ha ebben segíthetünk!

    Dr. Sándor György
  • Kisfiam 5 és fél éves és alvás közben gyakran bepisil.Vannak mentes időszakok, de aztán ismét visszatér tulajdonképpen a pelenka elhagyása óta még nem volt hosszú távon éjszaka szobatiszta.Pszichológus már vizsgálta,ő nem talált problémát.Vizeletvizsgálat volt, abban sem találtak semmit.
    Hogyan tovább?Kell e gyógyszeres kezelés?

    Csiki Katalin

    Üdvözlöm!

    A honlapunkon részletes leírást talál az éjszakai bepisilés (enuresis nocturna) okairól és a kivizsgálás lépéseiről. Kérem, hogy kattintson a kiemelt szövegre, hivatkozásra és olvassa el a bejegyzést. Az ún. primer enuresis nocrturna (még nem volt tartósan ágytiszta) hátterében a legtöbb esetben nincs pszichológiai probléma. Az éjszakai hólyagkontroll zavaráról van szó, ami kezelhető. A kezeléssel kapcsolatban a területileg illetékes gyermek-nephrológiai szakrendelés felkeresését javaslom. A szakrendelésen választ adnak a kérdéseire és javaslatot a szükséges kezelésre.

    Üdvözlettel,

    Dr. Sándor György

Töltse ki tüneti kérdőívünket!

Küldje be Ön is kérdését!