Kérdezz-Felelek

Kezdőlap // Kérdezz-Felelek
  • Tisztelt Doktor úr! Kisfiam 3 és fél éves, és szinte minden pisilése előtt elcsepeg a nadrágba néhány csepp, de akár nagyobb mennyiség is. 2,5 évesen úgy tűnt, hogy szobatisztává vált, majd az ősz folyamán kezdődött az elcsepegés. Karácsony előtt született a kistestvére, akire még érkezése előtt is féltékeny volt. Januárban újra elkezdett bepisilni, így kb két hónapig visszakerült rá a pelenka is. Nyáron a pelenkát elhagytuk. Éjszaka kb két hetente vizel ágyba, viszont a nappali pisilések szinte mindegyikénél bemegy valamennyi a nadrágba, majd visszatartja látványosan erőlködve, néha leguggolva,de ezután akár hosszabb ideig is vissza tudja tartani a maradékot. Viszont a nadrágot le kell cserélni. Eddig mindenhonnét csak azt hallottuk, hogy kicsi még, és majd kinövi, illetve, hogy biztosan a testvér érkezése zavarta meg. Mára azonban elbizonytalanodtam Most készülünk óvodába, ahol ebből kifolyólag komoly gondjai lehetnek a beilleszkedéssel. Mit tanácsol?

    Judit

    Kedves Anyuka!

    Ebben az életkorban ezek az tünetek valóban előfordulhatnak szervi eltérés nélkül. A szobatisztaság ellenére a vizeletürítés teljes koordinációja késhet. Ennek eredménye az éjszakai bepisilés és a napközben jelentkező vizelet elcseppenés, ami döntően a vizelet visszatartásakor jelenik meg.  A kérdés az, hogy miért tarja vissza a vizeletét. A leggyakoribb, hogy egyszerűen nem akarja abbahagyni  a játékot, de alőfordulhat azért is, hogy pl. vizelet fertőzés vagy a fitymabőr gyulladása miatt a pisilés fájdalommal jár és azt kerüli. Lehetséges az is, hogy leki okok szerepelnek a háttérben és ezzel úgymond „bünteti” önöket valamiért. A legegszerűbb kideríteni a fertőzés tényét. Javaslom, hogy történjen vizeletleoltás és ezzel egyidőben vizsgálat, hogy nincs-e a fiytmabőr gyulladásban. Ennek a kezelése a legegyszerűbb. Ha, „tartogatásról” van szó, jó lenne erről leszoktatni, az első látható ingernél wc-re küldeni, mert hosszú távon ennek is lehetnek káros hatásai. Amennyiben a fentiek nem hoznak eredményt, akkor lehetséges, hogy a panaszok hátterében leki okok állnak, és pszichológus segítsége szükséges a megoldáshoz.

    Dr. Oberritter Zsolt PhD
  • Kedves Doktor úr! Lányom (6,5 éves) 3 évesen teljesen ágytiszta (éjszakára) volt, de nappal mindig volt bepisilése. Eleinte mindig arra fogtuk, hogy „eljátsza az időt”.Voltak időszakok, hogy 2-3 hónapig semmi „baleset”, de volt hogy egy nap 4x-5x kellett nappal bugyit cserélni. Ezért 2012. Októberbe (6 évesen) a gyerekorvostól kértem beutalót hasi UH-ra és vér, vizelet vzsgálatra, de mindegyik negatív lett(a pisilés utáni UH is).Gyakran én szólok rá, hogy menjünk el pisilni, mert látom, hogy keresztbe teszi a lábát vagy éppen a kezével fogja a nunusát. Ilyenkor is azt mondja „anya nem kell pisilni!”, de 2-3 perc múlva meg szalad a wc-re, de addigra bemegy a bugyiba egy kevés pisi és a többi a wc-be sikerül.Most hogy lassan iskolás lesz (1 évet halasztunk) egyre jobban aggodom. Segítségüket kérem! A választ előre is köszönöm: Yvett

    Vincze Yvett

    Kedves Anyuka! Az Ön által leírt tünetek klasszikusan megfelelnek a diszfunkcionális vizelés tüneteinek. Természetesen segíteni szeretnénk Önöknek, de előbb még egy fontos vizsgálat hiányzik. Ez pedig az urodinámia. Ezt a lányánál a pécsi Gyermekklinikán el tudjuk végezni. Ez egy vizelet-áramlás mérésből (egy WC-hez hasonlító mérőműszerbe kell pisilni) és egy hólyagnyomás mérésből áll (vékony katétert helyezünk a húgycsövén keresztül a húgyhólyagba és azon keresztül töltjük fel azt, miközben mérjük a nyomásait). Ez a mérés fontos adatokat ad számunkra a kezelés megválasztásához. Ezt követően tudjuk a kislányt a Vizelési Tréning Programba bevenni. Az urodinámiás vizsgálatra kérjen időpontot Fülöp Szilviától a 72/535-900 – 37886-os melléken. Üdvözlettel:

    Dr. Juhász Zsolt PhD
  • Tisztelt Doktor ÚR! Fiam 6 éves, primer enuresis nocturna miatt (1 napig sem volt még ágytiszta) mentünk Kelen Kata Dr.-nőhöz. Kért egy otthoni folyadékfogyasztás és pisilés mérést, amit elvégeztünk, és 6 éves kora ellenére max. 110ml-t pisilt egyszerre. Illetve uroflow vizsgálatot is kért tőlünk, amire október végére van időpont. Megköszönném, ha ajánlana egy magánrendelést, ahol hamarabb elvégezhető ez a vizsgálat, szeretnék mielőbb elkezdeni valamilyen tréninget. Köszönettel.

    T. Mónika

    Kedves Anyuka! Mi sajnos Pesten nem tudunk alternatívát kínálni Önnek. Az ilyen jellegű vizsgálatok nagyrészt kórházakban történnek. Ha a gyermeknek urodinámiára lenne szüksége, akkor van lehetőség  azt előbb elvégeztetni Pécsen a Gyermekklinikán. Ha ez Önöknek megfelel, akkor keresse telefonon Fülöp Szilviát a 72/535-900 – 37886-os melléken. Ő felveszi a részletes anamnézist és döntünk arról, hogy a panaszok alapján elég-e a flowmetria, vagy kell-e hólyagnyomás mérés a gyermekének. Üdvözlettel:

    Dr. Juhász Zsolt PhD
  • 12 éves fiammal kb. 4 éve kínlodunk az éjszakai bevizelés ellen. Kipróbáltuk az esti folyadék csökkentést, éjszakai ébresztéseket, nyugalommal megbeszélve a dolgot, persze eljutottunk a haragig is, mert mint néha buta szülők sokszor nem értettük hogyan nem képes felébredni magatól. Mára rájöttünk, hogy nem képes magához térni annyira hogy ébren legyen, még ha sikerül is annyira felébreszteni, hogy a WC-re kijussunk (közben lépcsőkön lépked lefele magátol), de másodperceken belül újra alszik lábon állva, ha magához is térítjük valamennyire újból, már elveszíti a fonalat, nem tudja miért van ott, mit kellene csinálnia. Ha sikerül elalvás után 1, 1.5 óra múlva felébreszteni (általában ekkor következik be az első bepisilés), mégis megtörténik, hogy többször bepisil még azon az éjszakán. Néha hagyjuk nyugodtan inni este is amennyit akar, mégsem pisil be. Az éjszakai bevizelések kimaradása kb. 1-2 nap, azután minden kezdődik előlröl. Megpróbáltuk figyelmen kívül is hagyni az egészet, hogy ne terheljük a gyereket vele, de a folyamat ugyanaz (1-2 nap kimaradás, bepisilés). Sok a vizelet mennyisége egyszeri pisilésnél. Vizeletfertőzést nem állapítottak meg, habár néha érezhetően megváltozik a vizelet szaga, csípős. Kb. három éve kipróbáltunk gyógyszeres kezelést is, jól ment minden 1 hónapig, aztán újrakezdődött minden gyógyszerszedés mellett. Felhagytunk a szedésével, mert a háziorvos nem ajánlotta hormontartalma miatt. Mára tanácstalanok vagyunk, közben telik az idő és nő a gyermek, a probléma pedig megoldatlan. Kérdeztem a gyógynövényes boltban is, mi a véleményük a komló cseppekről, véleményük szerint lehet hogy megoldja ezt a problémát, de mellette felléphet egy másik, az éjszakai péniszmerevedés. Próbáltuk ébresztőórával is a párnája mellett, de vagy egyáltalán nem hallotta meg, vagy automatikusan kikapcsolta, és aludt tovább. Az ébresztő berendezést nem próbáltuk, olvastunk róla, de bizonyosan másfajta lehetett, mert nem volt vállon elhelyezhető berendezése, mint amelyikről az oldalukon olvasok. Kérnék szépen hozzászólást az Önök részéről. Köszönettel

    Klára Huszár

    Üdvözlöm! Az éjszakai enuresis kóreredetével és a kezelési lehetőségekkel kapcsolatos bejegyzésünkre alapozva válaszolok a levelében megfogalmazott kérdésekre! A legfontosabb: ebben az életkorban az éjszakai enuresist (ágybapisilés) kezelni kell! Ennek alapja csak  korrekt orvosi vizsgálat lehet. A megfigyelések eredménye alapján lehet a megfelelő kezelési módot kiválasztani és azt a kezelőorvossal egyeztetve, ellenőrizve folytatni. Nagyon szomorú, ha egy hatékony kezelést egy általános (nem szabadna, hogy  orvosi körökben is előforduljon ez!) tévhit miatt megszakítsanak. A desmopressin tartalmú készítményeknek nincs olyan hormontartalma, ami veszélyessé tenné az akár élethosszig tartó alkalmazásukat is (van amikor erre van szükség – más betegség miatt). A javaslatom a következő: keressék fel (ismét) a területileg illetékes gyermek-nephrológiai szakrendelést, ahol elvégzik a szükséges vizsgálatokat és kezelést javasolnak. Ha ezzel kapcsolatban kétségeik vagy kérdéseik vannak azt tisztázzák előre, ezek ne befolyásolja a terápia sikerét! A leírtak alapján szükség lehet akár gyógyszeres kezelésre is, de az életkor alapján a terápia középpontjában elsősorban az ébresztő berendezés használatának kell állnia! Szívesen segítünk a legközelebbi, területileg illetékes szakrendelés megkeresésében, kérem írjon ha ezt kéri!Üdvözlettel,

    Dr. Sándor György

Töltse ki tüneti kérdőívünket!

Küldje be Ön is kérdését!