Kérdezz-Felelek

Kezdőlap // Kérdezz-Felelek
  • Tisztelt Szakértő! Lányom 4 és fél éves. Csecsmő kora óta szeméremajak összenövéssel küzd, melyet nőgyógyászati kontroll után krémmel (ovestin) kezelünk. Orvosi vélemény szerint tinédzser korig, a hormonális változásokig fent fog állni a probléma. Az összenövés sosem teljes, így a vizelet erős sugárban, rendesen távozik. Ámde közel fél éve vizeletcsepegéssel küzd a gyerek. Korábban a gyors, kapkodó vizelés rovására írtam (szalad vissza játszani) illetve felfázásra gondoltam, de azt orvosilag kizártuk. Naponta 3-4 alkalommal kell bugyit cserélni, sokszor wc használat után 3-4 perccel csöpög el a vizelet. A vizeletürítéssel nincs gond, erős sugarú és sosem erőlködik. Naponta van széklete, nem kell erőlködnie a kinyomáshoz. Amennyiben úgy ítélik meg, hogy szakorvosi vizsgálat szükséges, ajánlást szeretnék kérni budapesti szakemberhez, ha lehetséges. A háziorvos elbagatelizálja az esetet. Köszönöm a segítséget és várom válaszukat.

    Marx Ágnes

    Üdvözlöm! A leírás alapján a szemremajkak hártyás összetapadása (adhesio) nagy valószínűséggel nem okozhatja a tüneteket. A vizelet elcsepegés miatt szakorvosi vizsgálat szükséges, kérem, hogy a STE I. Gyermekklinikán Dr. Kelen Kata-t keressék (

    Enuresis ambulancia (Bókay János u. 54, Vese ambulancia)

    Rendelési idő: péntek 9-12 óra
    Időpontkérés: 06/1 3343186/52667 (háziorvosi beutaló szükséges)).

    Üdvözlettel,

    Dr. Sándor György
  • Tisztelt Doktor Úr! Az én kisfiam júliusban tölti be az 5.életévét. A szobatisztaságra nevelés kezdetén nem voltak különösebb problémák,jó ideig minden rendben volt,szépen szólt amikor pisilnie kellett és mentünk a wc-re.Az elmúlt hónapokban azonban ,körülbelül 3 hónapja sorozatossá vált a bepisilés.Sokszor előfordul,hogy naponta többször is.Ha én észre veszem,hogy pisilnie kell mindig rászólok,hogy menjen el és azt mondja,hogy nem kell pedig látom rajta,hogy toporog,majd két perc múlva bepisil.Már az óvodában is szóltak,hogy mi lehet vele,mert azelőtt ott sem volt semmi gond.Megkívánom jegyezni,hogy születése óta egy veséje van ami eddig nem jelentett problémát és nagyon bízom benne,hogy most sem azzal van a baj,nem jelzi,hogy fájna valamije vagy,hogy esetleg csíp a pisije,de most már azért aggódom,hogy mi okozhatja a problémát.Mivel elég hiperaktív gyerek,először csak arra gondoltam,hogy nem ér rá kimenni.Szeretném kikérni a véleményüket.Válaszukat előre is köszönöm!Tisztelettel:

    colin

    Kedves Anyuka!

    Köszönjük a megkeresést. A gyermeke panaszai hátterében nem valószínű, hogy a veleszületett egy veséje állna. A fenti panaszok sokrétű háttérrel rendelkezhetnek, ezért ezek kivizsgálása szüksége. A hyperaktivitás is szerepet játszhat a panaszok kialakulásában, de a diszfunkcionális vizelés szerepe sem kizárható. A vizelet tartogatása, az „eljátssza az időt” típusos első tünet. A vizeletfertőzés is az kórokok szerepelhet. Kérjük, keresse fel a területileg illetékes vesegondozót, ott vizelet bakteriológiai vizsgálat, ultrahang vizsgálat, a vizelési szokások megfigyelése történne. Amennyiben az eredmények vizelési zavarra utalnak, akkor urodinámiás vizsgálat végzése válik szükségessé. Ha segítségre lenne szüksége, keresse a koordinátorunkat a 30/570-1779 telefonszámon.

    Üdvözlettel:

    Dr. Juhász Zsolt PhD
  • Tisztelt Szakértő, A Fiam 8,5 éves és egy héten egyszer,kétszer be pisil éjszaka..Napközben is foltos az alsónadrágja néha,de szerintem a játékba feledés miatt. Voltam Vele 2 éve szervi kivizsgáláson és ott azt mondták,hogy nincs semmi gond. Nagyon mélyen alszik,lehet az a gond? Mi lehet a gond? Köszönettel Sáfrány Zsolt

    Zsolt

    Üdvözlöm! 8.5 éves korban az éjszakai bepisilést (enuresis nocturna) és a nappali vizelet elcsepegést (inkontinencia) is kezelni kell. A szervi probléma nem zárja ki a funkcionális hólyagműködési zavar lehetőségét (erről részletesen honlapunkon olvashat itt). Újabb vizsgálat szükséges a területileg illetékes gyermek-nephrológiai szakrendelésen és ez alapján kell a kezelést elkezdeni. Természetesen a kezelést a Viztelési Tréning Programban is vállaljuk, de ehhez a szükséges vizsgálatokat el kell végezni. Kérem írjon a címre, ha segítségre van szüksége a megfelelő rendelés elérhetőségét és a további teendőket illetően! Üdvözlettel,

    Dr. Sándor György
  • Tisztelt Szakértő! A lányom 3,5 éves és azzal a gonddal küzdünk, hogy az óvodában a délutáni alvás alatt bepisil. Ugyan nem minden nap, de elég gyakran előfordul. Viszonylag későn majdnem 3 éves korára alakult ki nála a szobatisztaság és az ovi előtt kevesebb volt az alvás alatti bepisilés. Napközben viszonylag ritkán fordul elő, hogy becsorog neki, így azt nem találom aggasztónak. Az óvónő szerint hiába mennek el alvás előtt pisilni és próbálják felébreszteni, rendszerint már késő és elég nagy mennyiségű az a pisi, ami az ágyba kerül. Érdekelne a véleménye az esetről illetve hogy hova forduljunk a problémával (Budapest mellett lakunk).

    Anikó

    Üdvözlöm! Ami nem egyértelmű a leírásból: Éjszaka már megbízhatóan száraz, ágytiszta a kislány? A székletürítés rendben, nincs székrekedése (kemény széklet, vagy hetente <3 széklet)? 3.5 éves korban még nem feltétlenül alakul ki megbízható, „üzembiztos” hólyagműködés (a hólyagkontroll éréséről honlapunkon bővebben is olvashat). Ezt figyelembe véve az, hogy a hólyagteltség nem ébreszti fel alvásból még nem felétélenül kóros jelenség és nem is várható el. Sorrendben a nappali vizelettartási képesség (szobatisztaság) alakul ki először, majd sokszor hosszabban, lassabban az éjszakai ágytisztaság. Ez utóbbi akár 5-6 éves korig is eltarthat, természetesen ebben az életkorban már vizsgálni kell az okát és tenni ellene.  A gyermeke esetében azt javaslom, hogy házi gyermekorvosukat keressék fel és a rutin gyermekgyógyászati vizsgálaton és a probléma megbeszélésén túl végezzenek rutin vizeletvizsgálatot és bakteriológiai tenyésztést (alapvizsgálat), más vizsgálat (különösen, ha ultrahang szűrés történt csecsemőkorban) jelenleg a leírás alapján nem indokolt. Figyeljék meg, hogy milyen gyakorisággal, mennyit iszik az óvodában – célszerű lenne a „kiszámítható”, egyenletes elosztásra törekedni. Nagyon fontos, hogy rendszeresen, max. 1.5-2 óránként pisiljen, ha magától nem megy, akkor az óvónők vigyék a wc-re. Ezzel a becsepegés és az alvás alatti bepisilés is megelőzhető. Ilyen feltételek mellett kell figyelni a bepisilés gyakoriságának a változását. Ha nincs érdemi változás (nem hetekben, inkább hónapokban mérhető idő alatt), akkor újabb konzultáció indokolt!

    Üdvözlettel,

    Dr. Sándor György

Töltse ki tüneti kérdőívünket!

Küldje be Ön is kérdését!